Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
AYB’ den 75 Milyon Avro Kredi
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalknma Haberler 2011 \ AYB’ den 75 Milyon Avro Kredi

AYB’ den 75 Milyon Avro Kredi

AYB ile Türkiye Kalkınma Bankası arasında KOBİ, Çevre Enerji Projelerine Yönelik Kredi Anlaşması İmzalandı.

KOBİ yatırımları ile Çevre ve Enerji projelerinin finansmanına yönelik olarak Avrupa Yatırım Bankası (AYB) tarafından sağlanan Hazine Müsteşarlığı garantörlüğündeki 75 milyon Avro tutarındaki kredi anlaşması, Türkiye Kalkınma Bankası ile AYB arasında 04.07.2011 tarihinde Ankara da halka açık bir tören ile AYB Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen ve Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan ile Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yaşar tarafından imzalanmıştır.

İmza töreninde konuşan Hazine Müsteşarı H. İbrahim Çanakcı AYB’nin kilit sektörlerde yapılan yatırımlara sağladığı finansman desteğiyle Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına önemli katkılarda bulunduğunu söyledi. Çanakcı, Hazine Müsteşarlığınca yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği ile ülke ekonomisinin büyümesinde ve yeni iş imkanları sağlanmasında kilit rol oynayan KOBİ’lerin finansmanına özel önem verildiğini belirtmiştir.

İmza töreninde konuşan AYB Başkan Yardımcısı Matthias Kollatz-Ahnen de AYB nin kredilendirme öncelikleri arasında Türkiye’nin de bulunduğunu belirterek 2011 yılında odak noktalarının altyapı ve çevre ihtiyaçlarını karşılamak ve KOBİ’lere sürekli destek vermek olduğunu belirtmiştir.

Toplantıda konuşan Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan, KOBİ’lerin Türk Ekonomisinde istihdam, katma değer, ihracat ve yatırımlarda üstlendiği önemli role göre banka kredilerinden daha az oranda yararlandığını ifade etmiştir. Türkiye Kalkınma Bankası faaliyetleri hakkında bilgi veren Pehlivan, 2011 yılı ilk altı ayında 1,1 milyar lira kredi başvurusu alındığını, 552 milyon lira da kredi tahsisi yapıldığını belirtmiştir.