Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Türkiye Kalkınma Bankası ile Etiyopya Kalkınma Bankası İş Birliği Protokolü 23 Haziran 2014 tarihinde imzalandı
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2014 \ Türkiye Kalkınma Bankası ile Etiyopya Kalkınma Bankası İş Birliği Protokolü 23 Haziran 2014 tarihinde imzalandı

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI & ETYOPYA KALKINMA BANKASI
İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

İSTANBUL-ANKARA PROGRAMI BİLGİ NOTU


TİKA desteği ve koordinasyonunda Türkiye Kalkınma Bankası (Kalkınma) ve Etyopya Kalkınma Bankası (DBE) ile yürütülen teknik işbirliği programı başarıyla sonuçlandırılmış ve kapanış toplantısı iki kalkınma bankasından üst düzey yöneticilerin katılımı ile Şubat 2014’de Addis Ababa’da yapılmıştır.

Yapılan toplantıda programın değerlendirilmesi yanı sıra sonraki adımlar da tartışılmış, DBE’ye kredi başvurunda bulunan Türk işadamlarının fizibilite raporlarının hazırlanması ve DBE’nin bu yatırımcılar için talep edeceği istihbarat raporlarının Kalkınma tarafından hazırlanması konusunda anlaşılmıştır. Bu yönde hazırlanan bir taslak protokol metni üzerinde de mutabakat sağlanmıştır.

Bu çerçevede yine TİKA desteği ile DBE’den 8 kişilik bir heyet 20-26 Haziran tarihlerinde İstanbul ve Ankara’da çeşitli ziyaret ve toplantılara katılmak ve yeni protokolü imzalamak üzere Türkiye’ye gelmişlerdir. Heyet listesi aşağıdaki Tablo da yer almaktadır.


DBE Delegasyonu Adı Soyadı Ünvanı 1 Mr. Esayas Bahre Başkan 2 Mr. Genene Ruga Başkan Yardımcısı Müşteri İlişkileri 3 Mr. Tadesse Hatiya Başkan Yardımcısı Krediler 4 Mr. Getnet Temechew Hukuk Müşaviri 5 Mr. Berhanu Taye Halkla İlişkiler Yöneticisi 6 Mr. Solomon Megersa İnsan kaynakları Yöneticisi 7 Mr. Teka Yibrah Proje Değerlendirme Yöneticisi 8 Mr. Mekonnen Jaleta Krediler Yöneticisi

Program akışı aşağıda özetlenmiştir;

20 Haziran Cuma:

DBE heyeti İstanbul Atatürk Havalimanında saat 09:30’da Kalkınma’dan iki uzman tarafından karşılanmış ve Taksim Green Park Otel’e yerleştirilmiştir.

Aynı gün saat 15:30 da Orta Doğu Enerjinin; İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bir iştiraki olan İSTAÇ A.Ş. tarafından işletilen ve Bankamızca kredilendirilen “Avrupa Yakası Kemerburgaz-Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahası’nda 33,807 MW kapasiteye sahip Çöp Gazı Enerji Santrali ziyaret edilmiştir. Tesiste yapılan toplantıda Orta Doğu Grup ve hakkında şirket yetkilileri tarafından bilgilendirme yapılmıştır ve ardından çöp gazı santralinin çalışma prensipleri, kapasiteleri, uygulamaya dair örnekler anlatılmıştır. Soru cevap kısmında heyetin tesisin uygulamalarına yönelik soruları cevaplandırılmış ve Etyopya’da uygulanması üzerine örnekler verilmiştir.Yapılan bilgilendirmenin ardından tesis içerisindeki üretim üniteleri gezilmiştir ve heyet fotoğraf çekme imkanı bulmuştur. Gezi esnasında tesis yetkilileri teknik açıklamalarda bulunmuşlardır.

Tesis ziyareti ve akşam yemeğinin ardından heyet otellerine bırakılıp serbest zaman geçirmişlerdir.

21-22 Haziran Cumartesi ve Pazar

Heyet serbest zamanlarında İstanbul’da bulunan tarihi ve turistik yerlerde ziyaretlerde bulunmuşlardır.

22 Haziran akşamı Heyet Ankara Esenboğa Havalimanında karşılanıp Limak Ambassadore Otele yerleştirilmiştir.

23 Haziran Pazartesi

Kalkınma İzmir Caddesi binasında Bankamız yöneticilerinin ve Teknik İşbirliği Programında görev almış birim temsilcilerinin katıldığı toplantıda Programın iki yılı aşkın ilk bölümü gözden geçirilmiş, teknik işbirliğinin hangi aşamalardan geçtiği konusunda bir değerlendirmeler yapılmıştır.


Kalkınma Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yaşar ve DBE Başkanı Esayes Bahre tarafından Teknik İşbirliği Programının ikinci bölümü imzalanmıştır. Gerek irfan Yaşar, gerek Esayes Bahre teknik işbirliğinde gelinen aşama konusunda kısa değerlendirmelerde bulunup, iki kamu kalkınma bankasının Türk yatırımcıların Etiyopya’da yapılacak yatırımlar konusunda Bankamızdan alacağı teknik desteği içeren ikinci aşamada hakkında karşılıklı olarak olumlu görüşlerini açıklamışlardır.


Öğleden sonra birim tanıtımlarını içeren bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Toplantıda İstihbarat Daire Başkanlığının işleyişi, diğer birimlerle olan ilişkileri ve kredi sürecindeki rolü ve firma derecelendirme (skoring) çalışmaları konusunda bir sunum yapılmış olup, heyetten konu ile alakalı çok sayıda soru gelmiştir.


Sunum esnasında Bankamız ve DBE’nin ilgili birimlerinin karşılaştırılması imkanı bulunmuştur. Özellikle firmaların istihbarat puanlarının hesaplanışı ilgi görmüş, karşılıklı soru cevap ile uygulamanın detaylarına girilmiştir.

Heyet ayrıca benzer birimin DBE’de kurulmasının koşullarını da tartışmış günlük program tamamlanmıştır.

24 Haziran Salı

DBE’nin teknik işbirliği programı sırasında değerlendirdiği ve DBE bünyesinde de kurulması düşünülen diğer bir birim de şu anda krediler bünyesinde sürdürülen Kredi İzleme ve Tahsilat birimidir. Bu nedenle sabah programında Kredi İzleme ve Tahsilat Daire Başkanlığı yetkilileri detay bir sunum gerçekleştirmiştir.

Bu sunum sırasında iki Banka uygulamaları karşılaştırılmış ve özellikle teminatlandırma, tahsilat konusunda süreç farklılıkları üzerinde durulmuş ve bu konuda ülkelerin yasal süreçleri arasında da temel farklılıkların olduğu anlaşılmıştır. Karşılıklı soru ve cevapların ardından toplantı sona ermiştir.


Heyet öğlenden sonra ve akşam serbest zaman geçirmeleri amacıyla için ilgili yerlere araç ile bırakılmıştır.

25 Haziran Çarşamba

Beypazarı İlçesine rehber eşliğinde sosyal gezi düzenlenmiştir. İlçede kısa tanıtıcı bir turun ardından yöresel bir öğle yemeği yenilmiştir. Bölgede faaliyet gösteren bir gümüş işleme atölyesinde kısa bir işleme gösterisinin ardından alış veriş yapılmıştır.

Günün sonunda Bankamızdan personel ve yöneticilerin de katıldığı bir akşam yemeği programı düzenlenmiştir.

26 Haziran Perşembe

DBE Heyeti, Kalkınma yetkilileri ile birlikte Etiyopya’nın Ankara Büyükelçisi Ayalew Gobezie Workneh makamında ziyaret edilmiştir. Sayın Büyükelçi DBE’nin ve yöneticilerinin Etyopya için çok önemli ve değerli olduğunu ve ayrıca kurumun kapasitesini artırmaya yönelik işbirliğinden memnuniyetini bildirmiş, bu işbirliğine yönelik umut ve iyi dileklerini sunmuştur. Ayrıca, Sayın Büyükelçi ilk fırsatta Kalkınmayı’da ziyaret edeceğini bildirmiştir.

Ziyaretin ardından heyet Etiyopya’ya dönmek üzere Esenboğa Havalimanına bırakılmış ve program tamamlanmıştır.