Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Halkbank ve Kalkınma İşbirliğiyle İstanbullu Turizmcilere 40 milyon TL Finansman Desteği
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2009 \ Halkbank ve Kalkınma İşbirliğiyle İstanbullu Turizmcilere 40 milyon TL Finansman Desteği

Halkbank ve Kalkınma İşbirliğiyle İstanbullu Turizmcilere 40 milyon TL Finansman Desteği

Halkbank ve Türkiye Kalkınma Bankası (Kalkınma), İstanbul’da faaliyet gösteren KOBİ niteliğindeki turizm konaklama tesislerinin orta ve uzun vadeli finansman ihtiyaçlarının karşılanması için 40 milyon TL tutarındaki kredi anlaşmasına imza attı. Halkbank’ın Kalkınma’dan 1 yılı ödemesiz dönem olmak üzere toplam 5 yıl vadeyle temin ettiği kaynakla İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesine hazırlanan turizm konaklama işletmelerine finansman desteği sunulması amaçlanıyor. Nihai amaç turizm konaklama tesislerinin hizmet kalitesini yükselterek ve rekabet güçlerini artırarak sürdürülebilir turizme katkıda bulunmaktır.

Kalkınma’nın kaynakları ile turizmci KOBİ’lere 1 yılı ödemesiz dönem olmak üzere 5 yıla kadar vadeli yatırım kredisi ve 6 ayı ödemesiz dönem olmak üzere 4 yıla kadar vadeli işletme kredisi olarak kullandırılacak. Kredinin üst limiti, firma bazında 3 milyon TL olacak. Yatırım kredisi kullanan turizmci KOBİ’ler, tahsis edilen miktarın yüzde 25’ine kadar işletme kredisi de alabilecekler.

Kalkınma Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik İstanbul’un gerek kültürel mirası gerekse hizmet sektörüyle Avrupa Kültür Başkenti unvanına yakışır bir konuma gelmesinin, herkesin temennisi olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Bankamız 2008–2009 döneminde küçük ölçekli firmalara ulaşabilmek amacıyla toptancı bankacılık (Apeks bankacılık) uygulamasına giderek yaygın şube ağı bulunan bankalar ile işbirliği yapmak suretiyle bugüne kadar 300’ün üzerinde firmaya ulaşmıştır. Bankamız toptancı bankacılık faaliyetleri kapsamında kaynağı ağırlıklı olarak uluslararası finansal kuruluşlar olmak üzere 2010 yılında 300 milyon TL kredi kullandırmayı planlamaktadır. İstanbul’un konuklarına hizmet veren KOBİ’leri Avrupa Kültür Başkenti’ne yakışacak dönüşümü gerçekleştirmeleri için finansal açıdan destekliyoruz. Bu işbirliğini 70 yılı aşkın KOBİ bankacılığı deneyimine sahip Halkbank’la yapmaktan son derece memnunuz. Kaynağımızın, ihtiyacı olan KOBİ’lere en uygun şekilde kullandırılacağına ve her şeyden önce İstanbul’un itibarına fayda sağlayacağına yürekten inanıyoruz.”

İstanbullu turizmcilere yönelik yeni kredi programını değerlendiren Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın ise şunları ifade etti:

“Bankamızın, Güneş Paketi ve Turizm İşletmeleri Yenileme Kredisi olmak üzere bugüne kadar turizm sektörüne özel iki farklı finansal çözümü bulunuyordu. Şimdi yeni kredi programımızla sektöre yönelik desteğimize farklı bir boyut kazandırıyoruz. Amacımız, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti projesine hazırlanan KOBİ niteliğindeki turistik işletmelerin finansman ihtiyaçlarına çözüm oluşturmak. Başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye’nin tanıtımına ve itibarına katkı sunacak bu önemli projeye kredi programımızla destek vermekten büyük gurur duyuyoruz.”

Krediden, tarihi yarımada merkez olmak üzere Fatih (Eminönü dahil), Eyüp, Beyoğlu, Beşiktaş, Şişli, Kadıköy ve Üsküdar ilçelerinde faaliyet gösteren, beş yıldızlı oteller haricindeki turistik konaklama işletmeleri, tesislerinin yenilemesi, modernizasyonu, renovasyonu ile sınıf yükseltme ve enerji verimliliği yatırımları için yararlanabilecekler.