Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
iVCi Yatırımlara Başladı
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2009 \ iVCi Yatırımlara Başladı

iVCi

Istanbul Venture Capital Initiative (iVCi)’den Türkiye’ye İlk Fon Desteği

Danışmanlığını Avrupa Yatırım Fonu’nun (European Investment Fund–“EIF”) yaptığı Türkiye odaklı fonların fonu ve eş-yatırım programı olan Istanbul Venture Capital Initiative (iVCi), 3TS Capital Partners’ın Türkiye’de TMT (teknoloji, medya ve telekomünikasyon) sektörüne yapacağı yatırımları 6 milyon Avro’luk bir eş-yatırım anlaşmasıyla destekleme kararı aldı. iVCi bu taahhüdü ile, kurumsal bir oyuncuya yatırım yaparak ve TMT sektöründeki yüksek büyüme potansiyeli olan şirketlerin finansmana erişimini sağlayarak, Türkiye’de özel sermaye sektörünün gelişiminde katalizör rol oynama stratejisine hizmet etmeyi hedeflemektedir.

EIF Başkanı Richard Pelly konu ile ilgili olarak: “Uzmanlık isteyen bir sektörde erken aşama yatırımlarına odaklanması nedeniyle 3TS ve Cisco eş-yatırımı Türkiye’de girişim sermayesi icin bir dönüm noktası teşkil ediyor. iVCi sayesinde sadece başarılı bir girişim sermayesi fonu olan 3TS Capital Partners ile değil, Türkiye’ye uzun vadeli taahhüdünü gösteren küresel bir lider olan Cisco ile de ortaklığa giriyoruz” diye belirtti.

3TS Capital Partners’in Yönetici Direktörü Pekka Maki: “iVCi’nin desteği Türkiye’de önemli yatırım imkânları bulunan TMT sektörünün ihtiyaçlarına daha iyi cevap vermemizi sağlayacak” dedi. Cisco Başkan Yardımcısı ve Cisco Türkiye Genel Müdürü Kaan Terzioğlu ise, “iVCi ile 3TS Cisco Growth Fund tarafından Türk TMT şirketlerine yapılacak eş-yatırım, ülkedeki girişimcilik kapasitesinin ve ruhunun gelişmesine önemli katkıda bulunacak. Cisco olarak, bu yolculuğun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz” diye ekledi.

Taraflardan, 3TS Capital Partners (www.3tscapital.com), Budapeşte, Bükreş, Prag, Viyana ve Varşova’daki ofisleriyle Merkezi ve Doğu Avrupa bölgesinde faaliyet gösteren özel sermaye ve girişim sermayesi şirketlerinin önde gelenlerinden biridir. 3TS, büyüme potansiyeli olan tüketici ve tüketici hizmetleri, medya ve pazarlama, teknoloji ve telekomünikasyon ile enerji ve çevre sektörlerinde yatırım yapmayı hedeflemektedir. Toplamda 200 milyon Avro’nun üzerinde büyüklüğe sahip 3TS fonlarının yatırımcıları arasında 3i, Cisco, Sitra, EBRD ve KfW bulunmaktadır.

Cisco Systems ise, (www.cisco.com) tüm dünya çapında ağ network çözümleri sunan, ağ teknolojileri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. Avrupa’daki Cisco ekipmanları Cisco Systems Inc.’in iştiraki olan Cisco Systems International BV tarafından sağlanmaktadır.İstanbul Risk Sermayesi Girişimi (iVCi)

Istanbul Venture Capital Initiative (iVCi) (www.ivci.com.tr), Türkiye’nin ilk fonların fonu ve eş-yatırım programı olarak 2007’de kurulmuştur. Kurucu ortakları; Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV), Türkiye Kalkınma Bankası (Kalkınma) ve Avrupa Yatırım Fonu (European Investment Fund "EIF")’dur. EIF aynı zamanda iVCi’nin danışmanlığını yapmaktadır. Daha sonra iVCi’nin ortakları arasına  Garanti Bankası ve  National Bank of Greece Grubu (NBG) dâhil olmuştur. Toplam fon taahhüdü 160 milyon Avro’dur.

iVCi, Avrupa Birliği’nin Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ’ler) için uzman finansal kuruluşu ve European Investment Bank (Avrupa Yatırım Bankası–"EIB")’in risk sermayesi kolu olan EIF’in tecrübesinden güç almaktadır.

Yatırım Stratejisi

iVCi, başlıca üç tip fona yatırım yapmayı veya eş-yatırım yapmayı amaçlamaktadır:
  • Deneyimli Fonlar: Türkiye’de, birlikte girişim sermayesi fonu yönetme deneyimine sahip olan ekipler tarafından yönetilen fonlar.
  • Yeni Fonlar: Birlikte girişim sermayesi fonu yönetme deneyimine sahip olmayan bir ekip tarafından yönetilen fonlar.
  •  Kurumsal Fonlar: Deneyimli bir ekip tarafından yönetilen, ancak Türkiye’de tecrübesi olmayan fonlar veya Türkiye’de Yeni Fon yapısında olan, ancak yurtdışı deneyimi olan bir ekiple ortak faaliyetler gerçekleştiren fonlar.
Yatırım Süreci Nasıl çalışıyor?

Genel olarak fonların ve eş-yatırımların, EIF’in yatırım sürecinde şekillenmiş olan sıkı yatırım kriterlerine uyması gerekmektedir. Yatırım teklifleri, tam bir durum değerlendirmesine (due diligence) alma ve Yatırım Komitesi’ne sunma konusunda emin olana kadar farklı taramalardan oluşan aşamalı bir sürece tabi tutulmaktadır.


Yatırımlarda Aranan Nitelikler

Yatırım tekliflerinde nelere bakıldığının tek bir doğru cevabı bulunmamaktadır. Ancak, üzerinde önemle durulan konuları özetlemek gerekirse:
  1.  Yatırım stratejisi: Fonun büyüklüğü nedir ve mevcut rekabet alanındaki yeri nedir? Fon hangi sektör ve aşamadaki yatırımları hedeflemektedir ve neden?
  2. Fon Yönetim Ekibin Niteliği: Özellikle yeni fonlarda, birlikte çalışma ve takip eden fonlarda başarılı olma yetisine sahip, beceri ve deneyim bakımından birbirini tamamlayan dengeli bir ekip kompozisyonuna önem verilmektedir.
  3. Deneyim: Ekibin yatırım kapasitesini anlayabilmek için önceki yatırım başarıları ve başarısızlıkları dikkatle analiz edilmektedir.
  4. Çıkarların uyumu: Bir fondaki tüm paydaşları tespit etmek ve çıkarlarının uyum içinde olmasını sağlamak önem verilen bir konudur. Dolayısıyla, yatırım tekliflerindeki yapılar dikkatle incelenir ve gerekirse sorgulanır.
Eş-yatırımlar açısından, belli bir işlemde önemli derecede deneyime sahip, nitelikli ve güvenilir bir ortak olması aranmaktadır.


Ne Sunuluyor?

iVCi ilk Türk kurumsal yatırımcı kuşağını Avrupa çapında geniş bir yatırımcı ve fon ağına sahip deneyimli bir uluslararası danışman ile bir araya getirmektedir. iVCi’nin yapısı da Türk girişim sermayesi ve sanayicileri arasında bir ağ oluşturmaya olanak vermektedir. Maddi katkı açısından ise, iVCi kendi fon büyüklüğünün yıllık %20’sine kadar bir tutarı Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapacak olan girişim sermayesi fonlarına taahhüt edebilmektedir.