Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
iVCi ‘nin Yedinci Yatırımı Darby Fonu’na Oldu
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2012 \ iVCi ‘nin Yedinci Yatırımı Darby Fonu’na Oldu

iVCi ‘nin Yedinci Yatırımı Darby Fonu’na Oldu

“İstanbul Venture Capital Initiative” (iVCi), Orta ve Güneydoğu Avrupa’yı hedefleyen Darby Yakınlaşan Avrupa Fonu’nu destekliyor.

Bankamızın stratejik ortak olarak katıldığı Türkiye’nin ilk fonların fonu ve eş-yatırım programı “İstanbul Venture Capital Initiative” (iVCi), Orta ve Güneydoğu Avrupa’yı hedefleyen Darby Yakınlaşan Avrupa Fonu’nu 17,5 milyon Euro’luk taahhüdüyle destekliyor. Darby Denizaşırı Yatırımları tarafından yönetilen fon ilk kapanışını önemli bir Türkiye bileşeni ile 140 milyon Euro olarak gerçekleştirdi.

Darby Franklin Templeton Yatırımları’nın özel sermaye kolu olup, Asya, Latin Amerika, Orta ve Doğu Avrupa’da özel sermaye, köprü finansmanı ve altyapı fonları yönetmektedir. Darby 1994 senesinde, 1988 ve 1993 yılları arasında ABD Hazine Bakanı olarak görev yapmış Sn. Nicholas F. Brady tarafından kurulmuştur. 1997 senesinde Richard Frank, IFC ve Dünya Bankası’ndaki kariyerinin ardından CEO olarak firmaya katılmıştır. 2003 yılında Darby, küresel bir yatırım yönetim organizasyonu olan ve Franklin Templeton Investments olarak faaliyet gösteren Franklin Resources (NYSE:BEN) firmasının alt kuruluşu olmuştur. Daha fazla bilgi için lütfen darbyoverseas.com adresini ziyaret ediniz. Frankin Templeton Investments, Franklin, Templeton, Mutual Series, Fiduciary Trust, Darby ve Bisset yatırım ekipleri ile küresel ve yerel yatırım yönetimi çözümleri sunmaktadır. San Meteo, California’da yer alan firma 60 yılın üzerinde yatırım tecrübesine sahip olup 30 Haziran 2011 itibariyle 735 milyar ABD Dolarının üzerinde varlık yönetmektedir.

iVCi’nin yatırım danışmanlığını yürüten Avrupa Yatırım Fonu’ndan (EIF) konuya ilişkin yapılan açıklamada; Darby Denizaşırı Yatırımlarının tecrübeli bir köprü finansman tedarikçisi olduğunu ifade edilerek, iVCi sayesinde bu fonun tecrübelerini Türkiye pazarında kullanma fırsatı sunulduğunu, söz konusu taahhüt ile Darby’nin faaliyetlerini geliştirerek, Türkiye takımını genişletme ve güçlendirme imkânı yakaladığı belirtildi. Söz konusu açıklamada, Darby Fonu’na iVCi taahhüdünün ötesinde EIF’in Büyüme için Köprü Finansmanı (MFG) adı verilen mekanizmasından ilave olarak 35 milyon Euro taahhüt edilerek toplam taahhüdün 52,5 milyon Euro’ya ulaştığı da ifade edildi.

Bu taahhüt, iVCi’nin Türkiye’de faaliyet gösteren fonlara yapmış olduğu yedinci yatırım olup, toplam taahhüt tutarı 112,5 milyon Euro’ya ulaşarak, sağladığı kaldıraç etkisi ile bu fonların farklı yatırımcılardan 500 milyon Euro’nun üzerinde fon oluşturmasında etkili olmuştur.