Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma, Ankaralı Sanayicilerle Buluştu
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2009 \ Kalkınma, Ankaralı Sanayicilerle Buluştu

Kalkınma, Ankaralı Sanayicilerle Ankara Sanayi Odası’nda Buluştu

Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik, enerji sektörünün kredilendirilmesine bilinçli olarak ağırlık verdiklerini, bugüne kadar enerji kredileri ile ilgili olarak 1,3 milyar lira kredi talebi aldıklarını bildirdi. Türkiye Kalkınma Bankası’nın Anonim Şirketlere sağladığı kredi imkânlarına ve tanıtımına ilişkin olarak, Ankara Sanayi Odası ile birlikte düzenlediği Yatırımcılarla Buluşma Toplantısı 16 Eylül 2009 Çarşamba günü ASO Zafer Çağlayan Meclis Salonu’nda gerçekleşti. Konuşmasının başında Kalkınma Bankası hakkında kısa bilgi veren Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Abdullah Çelik, Banka olarak artık kredileri eskiye göre çok daha hızlı değerlendirdiklerini ifade etti. Yatırımları hızla ve yatırımcıya en uygun komisyon ve faiz oranlarıyla desteklediklerini belirten Çelik, ''Özetle hem fiyatta, hem vadede hem hizmette iddialıyız. Bankamız artık birinci sınıf müşterilere hitap edebilir hale gelmiştir'' diye konuştu. Krizi fırsata çevirme çabaları sayesinde krizin en yoğun olarak yaşandığı Haziran 2008-2009 dönemindeki bir yılda kredilerini yüzde 41,3 oran ile halka açık bankalar arasında oransal olarak an çok artıran banka olduklarını anlatan Çelik, 2009 yılının ilk 6 ayında kredilerde yüzde 18'lik artış gerçekleştirdiklerini, 2009 yılının tamamı için bu artışın yüzde 40'ın üzerinde olmasını beklediklerini bildirdi.
Kriz döneminde hiç bir firmanın, Türkiye Kalkınma Bankası yüzünden mağdur olmadığını ifade eden Çelik, yatırımlarını 7 yıldan 12 yıla kadar vadelerle bankaları aracılığıyla finanse etmiş olan yatırımcıların, kriz dönemlerinde kredileri geri çağırmayarak ve faiz ve komisyonları aşırı yükseltmeyerek yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini kaydetti. Çelik, Uluslararası bankalar arası kredilerin son 1 yılda 5 trilyon dolar azaldığı, dünyanın yaşadığı en şiddetli finansal krizlerden birisini atlatmak üzere oldukları bir ortamda Türkiye Kalkınma Bankası’nın Hazine Müsteşarlığının da desteği ile yurt dışından düşük maliyetlerle, oldukça uzun vadelerle kredi temin etmeye ve bunları yatırımcılara kullandırmaya devam edeceğini söyledi. Bu çerçevede yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ile KOBİ'lerin yatırım ve işletme kredisi ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Avrupa Yatırım Bankası tarafından kullandırılacak olan toplam 400 milyon Avro tutarındaki kredinin kullandırılmasında aracı bankalardan biri olduklarını, söz konusu kredi anlaşmasını imzalayarak krediyi kullanıma hazır hale getirdiklerini belirten Çelik, ayrıca kaynak temini çalışmaları çerçevesinde, imalat sanayinde yatırım yapan KOBİ'lerin finansmanı amacıyla İslam Kalkınma Bankası (İKB) ile 40 milyon dolar limitli yeni bir kredi sözleşmesi imzaladıklarını, bu krediyle Kalkınma’nın Türkiye'de reel sektör yatırımcıları için İKB'den kredi sağlayan ilk banka olduğunu anlattı.
Yine Dünya Bankası kaynaklarından yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanında kullanılmak üzere 150 milyon dolar, Temiz Teknoloji Fonu'ndan (CTF) 30 milyon dolar kredi teminine ilişkin anlaşmaların imzalanarak kredinin Haziran ayında yatırımcıların kullanımına sunulduğunu ifade eden Çelik, şöyle konuştu: ''Enerji sektörünün kredilendirilmesine bilinçli olarak ağırlık veren bankamızca bugüne kadar enerji kredileri ile ilgili olarak 1,3 milyar lira kredi talebi alınmıştır. Bu talebin önemli bir bölümü hidroelektrik santral, kalanı ise rüzgar, jeotermal ve biyoenerji projeleri içindir. Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan sağlanan toplam 566 milyon lira tutarında kredi, bu projelere tahsis edilmiştir. Firmalarla imzalanan sözleşme tutarı ise 430 milyon liraya ulaşmıştır. Bugüne kadar kredilendirilen proje sayısı 35, bu projelerin toplam güç miktarı da 395,70 megawatt olmuştur. Yurt dışından temin ettiğimiz kaynaklarla ödemesiz dönemli, uygun faizli ve uzun vadeli olarak enerji, turizm ve imalat sanayi yatırımlarını finanse eden bankamız, kaynağına ve banka tarafından yapılacak değerlendirme sonucuna bağlı olarak toplam yatırımın yüzde 50'sinden, yüzde 75'ine kadar uzun vadeli finansman sağlamaya devam edecektir.'' Daha sonra Türkiye Kalkınma Bankası Kredi Pazarlama Müdürü Hasan Üsküplü, kredileri kullandırma koşulları, kredi çeşitleri ve teminatlar konusunda sunum yaptı. Konuşmaların ardından Kalkınma Bankası Genel Müdürü Çelik, sanayicilerin kredilere ilişkin sorularını yanıtladı.


Genel Müdürümüz Sn. Abdullah ÇELİK’in ASO Toplantısı Konuşma Metni