Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma - Armahes Kredi Anlaşması İmza Töreni
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2009 \ Kalkınma - Armahes Kredi Anlaşması İmza Töreni

Kalkınma Bankası’ndan Enerji Yatırımlarına 42 Milyon Dolarlık Destek

Türkiye Kalkınma Bankası tarafından Armahes A.Ş.’ye Muratlı Hidroelektrik Santralı  (HES) Projesi  için sağlanan 42 milyon dolarlık kredinin imza töreni 17 Temmuz 2009 Cuma günü Sheraton Ankara Oteli’nde gerçekleştirildi.
İmza töreninde yaptığı konuşmada Türkiye'nin ekonomik büyümesini sürdürebilmesi için enerji sektörüne yapılacak yatırımların önemine işaret eden
Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Abdullah Çelik, ''Bankamız ülke kalkınması için gerekli olduğu açıkça görülen enerji yatırımlarına verdiği desteği artırarak sürdürme kararlılığı içindedir'' dedi.

Enerji arz güvenliğinin sağlanması, ithal enerji bağımlılığının azaltılması açısından Türkiye'nin potansiyel yenilenebilir enerji kapasitesinin hayata geçirilmesi gerektiğini ifade eden Abdullah Çelik şunları söyledi:

“Bankamızda küresel krizin yaşandığı 2008 ikinci yarısında hem kalkınma hedefleri ile uyumlu olması hem de projenin tamamlanması sonrasındaki alım garantisi nedeniyle yatırımcı ve bankamız açısından güvenli bir yatırım alanı olarak görülmesi nedeniyle enerji kredilerine bilinçli  şekilde  ağırlık
verilmiş ve bu alan bankanın ana faaliyet alanlarından birisi olmuştur. Bankamızca bugüne kadar enerji kredileri ile ilgili olarak 1,3 milyar TL kredi talebi alınmıştır. Bu talebin önemli bir bölümü hidroelektrik santral, kalanı ise rüzgar, jeotermal ve biyoenerji projeleri içindir Görülebileceği gibi yenilebilir enerji yatırımlarının her alanında bankamız aktiftir.

Taleplerin tümü yenilenebilir enerji konusunda uzman proje ekiplerimiz tarafından ivedilikle değerlendirilmiş ve Dünya Bankası, Avrupa Yatırım Bankası, İslam Kalkınma Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan sağlanan toplam 520 Milyon TL tutarında kredi bu projelere tahsis edilmiştir. Bugüne kadar kredilendirilen proje sayısı 31, bu projelerin toplam güç miktarı da 420 megawatt olmuştur. Proje ekiplerimiz, söz konusu projeler için yatırım öncesi ve sonrasında teknik danışmanlık sağlamakta ve müşteri memnuniyeti amaçlı çalışmaktadır. Burada belirtmek istediğimiz diğer husus da uluslararası kuruluşlardan temin ettiğimiz kaynakları mümkün olan en uygun komisyon oranları ile ve yatırımcılarımızın yükünü artırmayacak şekilde sunduğumuzdur.

Bankamızca değerlendirilen önemli hidroelektrik santrali projelerinden biri olan Muratlı Hidroelektrik Santrali; Giresun ili Çamoluk İlçesi’nde Kelkit çayı üzerinde Yeşilırmak Havzası’nda Armahes A.Ş tarafından gerçekleştirilecek olup, 2011 yılında tamamlanması planlanan tesisin üretim kapasitesi 37,7 MW’tır.

Bankamız, ülke kalkınması için gerekli olduğu açıkça görülen enerji yatırımlarına vermekte olduğu desteği artırarak sürdürme kararlılığı içindedir.
Bu kapsamda; bu güne kadar fon temin edilen kuruluşlardan yeni kredi temini çalışmaları yanında diğer kuruluşlardan da finansman sağlanması macıyla çalışmalar kesintisiz devam ettirilmektedir. Bu çalışmaların bir kısmının 2009 yılı son çeyreği ile 2010 yılının ilk yarısında sonuçlandırılacağını ve enerji yatırımlarına kredi teminine devam edeceğimizi de belirtmek isteriz. Burada enerji yatırımlarıyla ilgili olarak kısa sürede bu düzeyde bir faaliyete ulaşmamızı mümkün kılan yatırımcılarımıza ve bu süreci gayretleriyle mümkün kılan ve sürecin arkasındaki kahramanlar olan banka çalışanlarımıza tekrar teşekkür ederek konuşmamı tamamlamak istiyorum.”

Armahes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Fenerbahçe Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Ali Yıldırım da Muratlı HES Projesi'nin 60 milyon dolarlık bir proje olduğunu, bu yatırımın elektronik ve mekanik malzemeler dışında kalan 50 milyon dolarlık bölümünün, tüm malzeme, donanım ve işçiliğin Türkiye'den temin edileceğini bildirdi. Yıldırım, bu benzeri enerji yatırımlarının küresel krizi atlatmak için çaba gösteren Türkiye için istihdam kaynaklarından biri olduğunu da belirtti ve bu durumun kendilerini mutlu ettiğini söyledi.


Video Görüntüsü için tıklayınız.