Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma Erzurum'da
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2009 \ Kalkınma Erzurum'da

Teşvik’te yatırım süreci

Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Yurdal Şahin, 'Yeni teşvik sisteminde amaç, bölgelerarası gelişmişlik düzeyi farkını azaltmaktır' dedi. Türkiye Kalkınma Bankası (Kalkınma) Genel Müdür Yardımcısı Yalçıncı bankalarının sağladığı destekler hakkında bilgi vererek, 'Bizim öncelikli hedefimiz, Doğu ve Güneydoğu'daki yatırımları finanse etmektir' diye konuştu. 27 Haziran 2009 Cumartesi

ETSO ve Türkiye Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Serbest Meslek Mensupları ve Yöneticiler Vakfı (TOSYÖV) tarafından düzenlenen ‘Yatırımlara uygulanan devlet yardımları ve krediler’ toplantısı Erzurum’da yapıldı.

Doğuda 2. Toplantı

Toplantıda konuşan Hazine Müsteşarlığı Teşvik Uygulama Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mehmet Yurdal Şahin, daha önce Malatya'da benzer bir toplantı düzenlediklerini belirterek, toplantıda Türkiye'de yatırımlara uygulanan devlet yardımlarının değerlendirildiğini söyledi.

Devlet yardımlarında genel amacın işsizliğin ve göçün önlenmesi olduğunu anlatan Şahin, şunları kaydetti: 'Bunun yanında istikrar ve büyümenin sağlanması da diğer hedefler arasında yer alır. Yeni teşvik sistemindeki amaç da bölgelerarası gelişmişlik düzeyi farkını azaltmaktır. Sektörel ve bölgesel özellikleri ön plana çıkarmak için çalışıyoruz. Yeni teşvik sisteminde büyük projeler ayrı bir sistemle desteklenmektedir. Yeni sistemde, KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyetinin yanı sıra kurumlar vergisi indirimi gibi farklı desteklerde yer almakta.'

Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı AdnanYALÇINCI ise bankalarının sağladığı destekler hakkında bilgi vererek, 'Bizim öncelikli hedefimiz, Doğu ve Güneydoğu'daki yatırımları finanse etmektir' diye konuştu.

Kalkınma'nın anonim şirket statüsündeki teşebbüslere kararlılık ve verimlilik anlayışıyla kredi verdiğini bildiren Yalçıncı, bu konuda limited ve şahıs şirketlerine de kredi verilmesi konusunda çalışmalarının olduğunu ifade etti.

Kredi Verme Şartları

Yalçıncı, kredi verme koşulları arasında katma değer ve rantabl olması ile verimlilik esaslarına dikkat ettiklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

'Bize sunulan projeyi teknik, mali ve ekonomik yönden inceliyoruz. Bizim öncelikli hedefimiz, Doğu ve Güneydoğu'daki yatırımları finanse etmektir. Zaten finanse ettiğimiz yatırımlarımızın birçoğu da bu bölgelerdedir. Ayrıca enerji yatırımlarına da büyük önem veriyoruz. Yatırımlara sağladığımız kredi desteklerinde büyük titizlikle davranıyoruz.'

Erzurum’ un Beklentileri

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, yıllardan beri savundukları teşvik sisteminin ilk kez uygulanacak olmasından memnun olduklarını söyledi. Bölgeler arası farklılığı gidermenin yolunun bölgelere farklı teşvik uygulamasından geçeceğini belirten Yücelik, son istihdam ve teşvik paketinin buna göre hazırlandığını ifade etti.

Türkiye’nin 4 ayrı bölge olarak paket kapsamına alındığına dikkat çeken Yücelik, bölge sayısının 5 olmasının daha da faydalı olacağını belirterek, “Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Ağrı, Iğdır, Ardahan gibi illerin çok büyük desteğe ihtiyacı var. Bu iller 5. bölge kapsamına alınır, buralara yatırım desteği sağlanabilirdi.”dedi.

Açıklanan teşvik ve istihdam paketi kapsamına hizmet sektörünün alındığını ancak son zamanlarda özellikle Erzurum’da büyük istihdam sağlayan çağrı merkezlerinin dahil edilmemesinin yanlış olduğunu kaydeden Yücelik, bu konuda yapılacak düzenlemenin Erzurum’a yeni çağrı merkezlerinin kurulmasının önünü açacağını da söyledi.

Mevcut Çarklar Dönmeli

Bölgenin canlanabilmesi için teşvik paketi içerisine mevcut yatırımların alınmasının faydalı olacağını dile getiren Yücelik, “Küresel kriz sebebiyle çarklarımız durmuş durumda. Bu çarkların yeniden dönmesi için mevcut yatırımların da teşvik kapsamına alınması gerekir. Daha önce açıklanan teşvik paketlerinde yeni istihdam oluşturan mevcut yatırımlar imkanlardan faydalanıyordu. Bu yeni pakette de aynı sistem yapılabilir.”diye konuştu.

Teşvik ve istihdam paketinde bir eksiğin de enerji indirimi olduğunu belirten Yücelik, enerji maliyetinin yatırımcıları zorladığını vurguladı.

Arsa Temini

Henüz tebliğleri yayınlanmayan teşvik ve istihdam paketi için Erzurum’da da bir dizi çalışmalar yapacaklarını kaydeden Yücelik, öncelikle yatırımcıya arsa hazırlamayı planladıklarını söyledi. Erzurum Valiliği, Büyükşehir ve diğer belediye yöneticileri, defterdarlık ve ilgili kuruluşların katılımıyla konuyla ilgili toplantılar yapacaklarını ifade eden Yücelik, özellikle Ilıca yolu üzerinde bulunan zirai aletler fabrikasının yerinin yatırımcılara arsa olarak tahsisinin sağlanabileceğini belirtti.

ETSO konferans salonundaki toplantıya Vali Vekili Gürkan Polat, bürokratlar, sanayici ve işadamları izledi.