Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma'dan KOBİ'ler için APEKS Anlaşması
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2008 \ Kalkınma'dan KOBİ'ler için APEKS Anlaşması

Türkiye Kalkınma Bankası A.Ş. İle Garanti Bankası A.Ş. Arasında Ostim Ve İvedik Organize Sanayi Bölgeleri Kobilerine Yönelik İşbirliği Apeks AnlaşmasıTürkiye Kalkınma Bankası ile Garanti Bankası’nın Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi KOBİ’lerine yönelik uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynaklar sağlanmasına yönelik kredis programı, OSİAD-OSTİM Sanayici ve İşadamları Derneği Salonu’nda, Kalkınma Genel Müdürü Abdullah Çelik ile Garanti Bankası Finansal Kurumlar Birim Müdürü Kudret Akgün’ün katıldığı 06.02.2008 tarihli basın toplantısı ile tanıtıldı. Her iki Banka yöneticileri ve işadamlarının da katıldığı toplantıya Ostim İdare Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve OSİAD Başkanı Nihat Güçlü de iştirak etmişlerdir.

Kanun gereği anonim şirketler dışındaki şirketlere kredi kullandıramayan Türkiye Kalkınma Bankası (Kalkınma), Garanti Bankası aracılığı ile Kalkınma Kaynaklarından sağlanan 4 yıl vadeli 20 milyon YTL'lik kaynağı, OSTİM-İvedik Organize sanayi bölgelerinde yer alan esnek üretim yapısına sahip imalatçı KOBİ’lere kredi olarak kullandıracak.


Toplantıda bir konuşma yapan Kalkınma Genel Müdürü Abdullah Çelik ,  “Kuruluş kanunu gereği sadece Anonim Şirket şeklinde organize olmuş kuruluşların imalat sanayii, turizm, eğitim, sağlık, enerji ve madencilik yatırımlarına uygun faiz ve vade koşullarında finansal destek hizmeti verebilen, bölgesel kalkınma adına özel görevler de üstlenen Kalkınma Bankası, Kobilere ilişkin finansman imkanlarını artırma çabaları çerçevesinde; Avrupa Yatırım Bankası, Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası, Dünya Bankası, KfW, İslam Kalkınma Bankası, Fransız Kalkınma Ajansı gibi uluslararası finansman kuruluşları ile ilişkilerini geliştirerek son yıllarda yaklaşık 100 milyon EURO kaynağı bu kuruluşlardan temin ederek KOBİ’lere aktarmıştır” dedi.

Kalkınma Genel Müdürü Çelik, aynı misyon ve vizyon çerçevesinde Avrupa Yatırım Fonu önderliğinde kurulan İstanbul Girişim Sermayesi Fonu'na da iştirak ettiklerini kaydederek, dünyadaki birçok kalkınma bankası tarafından yaygın olarak kullanılan apeks sistemini yeni bir finansman aracı olarak geliştirmeyi planladıklarını,  proje ortağı Garanti Bankası ile bu modelin ilk uygulama alanı olarak, Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerini pilot bölge olarak seçtiklerini belirtti.

Çelik, Bilindiği üzere apeks yönteminde, nihai kredi kullanıcısı KOBİ’lere kalkınma bankaları yaygın şube ağına sahip ticari bankalar aracılığı ile ulaşmaktadırlar.  Dünyadaki birçok kalkınma bankası tarafından yaygın olarak kullanılan apeks sistemini yeni bir finansman aracı olarak geliştirmeyi planlayan T. Kalkınma Bankası, proje ortağı Garanti Bankası ile bu modelin ilk uygulama alanı olarak, onbinin üzerinde işyerinin önemli miktarda istihdam sağladığı, faaliyet alanlarının çok değişik sektörlere yayıldığı bir bölge olan, mevcut teknoparkı ile de diğer Organize Sanayi Bölgelerine örnek teşkil eden Ostim ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerini pilot bölge olarak seçildiğini söyledi.
Kredi programı hakkında da bilgi veren Kalkınma Genel Müdürü Abdullah Çelik , OSTİM-İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde yer alan esnek üretim yapısına sahip imalatçı KOBİ’lerin yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanmasını hedefleyen bu programda kredi limitinin; her bir KOBİ için işletme kredisinde 150.000 YTL, yatırım kredisinde 500.000 YTL olarak belirlendiğini her iki kredinin kullandırılması durumunda ise kredi limitinin 500 bin YTL’yi geçemeyeceğini ifade etti.