Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma Japonya`dan 150 Milyon USD Kredi Aldı
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2013 \ Kalkınma Japonya`dan 150 Milyon USD Kredi Aldı

Türkiye Kalkınma Bankası Japonya`dan 150 Milyon USD Kredi Aldı

Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) ile Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) arasında; 26 Mart 2015 tarihinde; ülkemizdeki yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarına uzun vadeli kaynak sağlamak üzere bir kredi anlaşması imzalanmıştır.

JBIC GREEN programı kapsamında Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde sağlanan ve Mizuho Bank’ın da fon sağlayıcı olduğu 150 Milyon USD tutarındaki kredi anlaşmasının imza töreni Türkiye Kalkınma Bankasında imzalanmıştır. Söz konusu kredi TKB ile JBIC arasında 26 Mart 2013 tarihinde imzalanan 100 Milyon USD tutarındaki kredi anlaşmasıyla başlayan işbirliğinin devamı niteliğindedir.

Nükleer ve Yenilenebilir Enerji Finans Departmanı Genel Müdürü Shinya Miyake başkanlığındaki JBIC yetkilileri, Mizuho Bank Londra Temsilciliği’nden Eş Genel Müdür Kaoru Kinoshita ve Türkiye Kalkınma Bankası yetkililerinin katıldığı imza töreninde konuşan Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Yardımcısı İrfan Yaşar, Uluslararası finans kuruluşlarından sağlanan kaynaklara garanti veren T.C. Hazine Müsteşarlığı ve fon sağlayıcı kuruluşlara destekleri ve gösterdikleri yakın işbirliğinden dolayı teşekkür ederek, Bankanın enerjide dışa bağımlılığı azaltacak yenilebilir enerji ve enerji verimliliği alanlarındaki yatırımlara finans desteği sağlamaya devam edeceğini belirtmiştir.

Yaşar, 2014 yılı sonu itibariyle Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Yatırımlarıyla ilgili toplam 205 yatırım projesinin değerlendirildiği ve bunlardan 1.755 MW kapasite yaratan 134 projeye 3,94 Milyar TL finansman desteğinin sağlandığını ifade etmiştir.