Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
TÜRKİYE KALKINMA BANKASI, TİKA VE ETİYOPYA KALKINMA BANKASI ARASINDA TEKNİK İŞBİRLİĞİ MUTABAKAT ZAPTI 18 NİSAN 2013 TARİHİNDE İMZALANDI
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2013 \ TÜRKİYE KALKINMA BANKASI, TİKA VE ETİYOPYA KALKINMA BANKASI ARASINDA TEKNİK İŞBİRLİĞİ MUTABAKAT ZAPTI 18 NİSAN 2013 TARİHİNDE İMZALANDI

TÜRKİYE KALKINMA BANKASI,
TİKA VE ETİYOPYA KALKINMA BANKASI
ARASINDA TEKNİK İŞBİRLİĞİ MUTABAKAT ZAPTI
18 NİSAN 2013 TARİHİNDE İMZALANDI


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya Kalkınma Bankası (DBE) ve Türkiye Kalkınma Bankası (KALKINMA) arasında teknik işbirliği mutabakat zaptı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı binasında imzalandı. İmza törenine, TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, Etiyopya Kalkınma Bankası Başkanı Esayas Bahre GEBREHIWOT, Kalkınma Bankası Genel Müdürü Vekili Metin PEHLİVAN, Etiyopya Elçiliği Müsteşarı Goitom KAHSAYHAGOS ve iki ülkenin heyetleri katıldı.

 

İmza töreninde taraflar, Afrika kıtasında yürütülen Teknik İşbirliği Projeleri kapsamında Etiyopya’da bulunan Türk yatırımcı potansiyeli düşünüldüğünde, bu işbirliğinin uzun dönemli işbirliklerine zemin oluşturması açısından önemine vurgu yaptılar. TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM törende yaptığı konuşmada, Etiyopya ve Türkiye arasındaki Teknik İşbirliği Protokolü’nün önemine ve bölgede TİKA’nın yürütmekte olduğu faaliyetlere değindi. TİKA Başkanı Dr. Serdar ÇAM, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel bağların artarak devam etmesi yönünde temennilerde bulundu.  Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili PEHLİVAN, TİKA’nın Afrika’da yürüttüğü teknik işbirliği projelerinde işbirliği yapmanın ve diğer ülkelerle Türk bankacılık deneyim ve uzmanlık bilgilerini paylaşmanın önemine vurgu yaptı.  Etiyopya Kalkınma Bankası Başkanı GEBREHIWOT ise TİKA’nın bölgede yürütmekte olduğu projelerin iki ülke arasındaki ilişkileri artırdığına ve Etiyopya Kalkınma Bankası’nın Etiyopya ekonomisinde önemli bir yere sahip olduğuna değinerek Türkiye Kalkınma Bankası'nın zengin tecrübesinden faydalanmak istediklerini belirtti.


İmza töreni, iyi niyet temenniler sonrasında tarafların karşılıklı hediye takdiminde bulunması ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi. İmzalanan çerçeve anlaşma niteliğindeki mutabakat zaptının, gelişen ilişkilere paralel olarak alt anlaşmaların imzalanmasına yol açacağı ümit edilmektedir.

 

15-19 Nisan 2013 tarihleri arasında TİKA-KALKINMA ortak ev sahipliğinde gerçekleşen ziyaret kapsamında Etiyopya delegasyonu Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin PEHLİVAN ve TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya POLAT’a nezaket ziyaretinde bulundu ve Türkiye Kalkınma Bankası’nın yöneticileri ve uzmanlarından oluşan bir ekip tarafından teknik konularda bilgilendirildi.


İmzalanan mutabakat kapsamında Etiyopya Kalkınma Bankası ve Türkiye Kalkınma Bankası uzmanları karşılıklı olarak çalışma ziyaretlerinde bulunacak. Bu yılın sonuna doğru tamamlanması planlanan ortak işbirliği projesinin ilk toplantısı 18-25 Mayıs tarihleri arasında Etiyopya Kalkınma Bankası’nda gerçekleştirilecek.