Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Türkiye Kalkınma Bankasından Limak Çimentoya Kredi
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2012 \ Türkiye Kalkınma Bankasından Limak Çimentoya Kredi

Türkiye Kalkınma Bankasından Limak Çimentoya Kredi

Türkiye Kalkınma Bankası AŞ ile Limak Çimento arasında enerji verimliliği yatırımlarında kullanılmak üzere 38 milyon 250 bin avro tutarında kredi sözleşmesi imzalandı.

Türkiye Kalkınma Bankası AŞ ile Limak Çimento arasında enerji verimliliği yatırımlarında kullanılmak üzere 38 milyon 250 bin avro tutarında kredi sözleşmesinin imza töreni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Limak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Yaman ve Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan'ın katılımıyla Limak Ambassadore Hotel'de yapıldı.

Limak Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir Siirt, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Bitlis, Derik, Ankara, Balıkesir, Trakya ve İstanbul Ambarlı'da faaliyet gösteren 10 çimento fabrikasının yanı sıra 12 hazır beton tesisini de bünyesinde bulunduran Limak Çimento'nun şu anda Türkiye'nin üçüncü büyük çimento grubu olduğunu söyledi. Özdemir, Limak Çimento Grubu'nun batıda Trakya'dan doğuda Kurtalan'a kadar oldukça geniş bir coğrafyaya yayılmış olduğunu belirterek, ''Limak Çimento Grubu olarak tesislerimizde enerji verimliliğine ve çevre duyarlılığına katkı sağlayacak yatırımlarımızı öncelik olarak belirlemiş durumdayız. Özellikle Ergani fabrikamızdan başlatacağımız döner fırınlardan çıkan atık ısıların geri kazanımı projeleri ana yatırım alanlarımız olacak. Türkiye'deki tüm çimento fabrikalarına, döner fırınlardan çıkan atık ısıların geri kazanımı gerçekleştirilirse yılda 1,2 milyar kilovatsaat enerji tasarrufu sağlanacak'' dedi.

Toplantıda bir konuşma yapan Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan da enerji verimliliğinin finansmanının başarılı bir kalkınma bankacılığı uygulaması olduğunu söyledi. Uygun vadeli uzun kaynakları temin ettikçe bu tür projelere aktarmak istediklerini belirten Pehlivan, daha orta ve küçük ölçekli firmalarda da toptan bankacılık ürünü üzerinden bir enerji verimliliği çalışması planladıklarını bildirdi. Geçen yıl uluslararası kuruluşlardan 500 milyon dolar civarında bir kaynak temin ettiklerini söyleyen Pehlivan, ''Bu tür kaynaklarda artış oldukça enerji verimliliği finansmanımıza devam edeceğiz'' dedi. Yakın gelecekte petrol sarfiyatını düşürücü enerji verimliliği finansmanının da piyasada görülmesini temenni ettiklerini dile getiren Pehlivan, cari açık açısından böyle projelerle enerji tasarrufu sağlamakta yatırımcıların ve ülkenin çoklu kazancı bulunduğunu söyledi.


Törende konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, enerji verimliliğini artırmaya dönük projelerin çimento gibi, turizm gibi, demir-çelik gibi enerji yoğun sektörlerde yapılmasının önem taşıdığını söyledi. Bakan Yılmaz, Türkiye'nin geçen yıl 77-78 milyar dolar civarında cari açık verdiğini belirtti ve bundan net hata noksan kalemi çıkarıldığında geriye kalan 65 milyar doların 54 milyar dolarlık kısmının enerji ithalatından kaynaklandığına dikkati çekti. Enerji verimliliğin sağlanmasında, kayıp ve kaçağı azaltmanın ve tasarrufu artırmanın önemine de değinen Yılmaz, en ucuz enerjinin verimli kullanılan enerji olduğunu söyledi.

Türkiye'de enerji fiyatları yüksek olduğu için doğal olarak verimliliği teşvik edici bir yapı bulunduğunu belirten Yılmaz, ''Firmalar nispi olarak yüksek olan bu fiyatlar karşısında verimliliği artırmak yönünde ciddi bir baskı altındalar'' dedi. Bu durumun uzun vadede Türkiye'nin rekabet gücü açısından avantajlı bir durum olduğunu söyleyen Yılmaz, çimento gibi turizm gibi demir çelik gibi enerji yoğun sektörlerde enerji verimliliğine dönük projelerin yapılmasının bir kat daha önemli olduğunu ifade etti. Dünyada sürdürülebilir kalkınma tartışmaları içinde çevre boyutunun ön plana çıktığına da dikkati çeken Yılmaz, daha düşük karbonlu ekonomiler oluşturma kavramının tartışıldığını, dolayısıyla enerji verimliliğinin Türkiye'yi çevre açısından da çok avantajlı pozisyona getirdiğini söyledi.

Kalkınma Bankası'nın faaliyetlerine de değinen Cevdet Yılmaz, bankanın son dönemlerde çok ciddi bir çaba içine girdiğini, özellikle hükümetin belirlediği politikaları hayata geçirme konusunda en etkili finans kurumlarından birisi olduğunu söyledi. Yılmaz, Kalkınma Bankası'nın kanunu gereği ticari bankacılığın ötesinde kalkınma gündemine katkıda bulunduğunu ifade etti. Kalkınma Bakanlığı olarak da banka ile çok çeşitli konularda işbirliği yaptıklarını anlatan Yılmaz, önümüzdeki dönemde de bölgesel kalkınma çerçevesinde kalkınma ajanslarıyla birlikte yeni finansal enstrümanlar geliştirilmesi konusunda işbirliğine devam edeceklerini bildirdi.

İmza Töreni’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, enerjide verimlilik hareketi başlattıkları 2012 yılı içerisinde önemli adımlar attıklarını ifade etti. Türkiye’nin büyümesi ve genişlemesi ile alakalı olarak iki tane temel hedefleri olduğunu belirten Bakan Yıldız, şunları kaydetti: “Bütün enerji arz güvenliğini sağlarken, ön sıraya alacağımız yerli ve yenilenebilir kaynaklarla bir yandan enerji üretimi yaparken, diğer yandan da en yerli kaynak olan enerji tasarrufu verimliliği ile alakalı projelerin geliştirilmiş olması. Biz teknolojinin bütün gelişmiş sistemini uyguluyoruz ve her bir yatırım aslında tarife yoluyla vatandaşımızdan alınan bir fiyattır. Ama aynı zamanda bütün OECD ülkeleri arasında enerji verimliliği açısından en gerilerde görünsek de bizim bu manada kat edeceğimiz mesafenin de enerji verimliliğinde alacağımız mesafenin de çok büyük olduğunu gösteriyor. Çok ciddi bir potansiyel var. Hem tehditleri hem fırsatları söylüyorum. O açıdan biz 2023 yılına kadar somut elle tutulur en az yüzde 20 civarında bir enerji tasarrufu hedefliyoruz. Bu geldi gitti olan bir cümle değil. 25’e yakın başlıkta çıkardığımız ve her birinin uygulanmasıyla beraber enerji verimliliğinde kilovatsaat karşılığı yazacağımız bir rakam. Yüzde 20’lik enerji tasarrufu demek Türkiye’nin bir çok milyar dolarlık yapacağı yatırımdan kurtulması demektir.”