Diğer Başlıklar
 
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Kalkınma
Türkiye Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası İşbirliği
 
Ana Sayfa \ Ana Sayfa Gruplar \ Kalkınma´dan Haberler \ Kalkınma Haberler 2009 \ Türkiye Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası İşbirliği

Türkiye Kalkınma Bankası Ve İslam Kalkınma Bankası İşbirliği İle Bir İlk

İslam Kalkınma Bankası Türkiye Kalkınma Bankası Aracılığıyla İlk Defa Kobilere Uzun Vadeli Yatırım Kredisi Tahsis Etti.

TRT Görüntüsü için tıklayınız.

Türkiye Kalkınma Bankası ve İslam Kalkınma Bankası arasında 03 Haziran 2009 tarihinde 40 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı. 31 Mayıs-03 Haziran 2009 tarihleri arasında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılan İslam Kalkınma Bankası 34. Yıllık Toplantısı sırasında imzalanan 40 milyon dolarlık kaynağın KOBİ’lerin finansmanına aktarılacağını belirten Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür Abdullah ÇELİK, maliyetin düşük olmasının İKB kredisinin cazibesini artıracağını ve küresel krizden etkilenen kesimin başında gelen KOBİ’leri rahatlatacağını ifade etti.

2009 sonu itibariyle Kalkınma Bankası olarak verdikleri kredi hacminde toplam 1 milyar TL’ye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Abdullah ÇELİK, Dünya Bankası ve AYB ile de yapacakları kredi anlaşmalarıyla KOBİ’lere her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti. Yatırım teşvik belgesine sahip yatırımcıların belge kapsamında yurtdışından ve yurtiçinden temin edecekleri makine teçhizat alımları ve sabit kıymet harcamalarının finansmanı amacıyla kullandırılacak olan İKB kredisinin firma bazında asgari kullandırım tutarı 500.000, maksimum kullandırım tutarı ise 10.000.000 ABD Doları olacak. Kredinin vadesi proje bazında en fazla 3 yıl ödemesiz dönem dâhil toplam 10 yıl olup, ilk taksit ödemesiz dönemin bitiminden 6 ay sonra başlamak üzere, altışar aylık eşit taksitler halinde geri ödenecek. Krediye uygulanacak vade farkı (mark-up), her bir projenin onay tarihinde geçerli 6 aylık ABD Doları Libor oranına eşdeğer SWAP oranı esas alınmak ve Kalkınma Bankası’nca belirlenen spread ve/veya komisyon oranı ilave edilmek suretiyle belirlenecek. Proje bazında belirlenen oran, vade boyunca sabit olarak uygulanacak. Kredi anlaşmasının imzalanmasından itibaren toplam 3 yılda kredinin tamamının kullandırılacak.