Yönetim Kurulu

Dr. Raci Kaya Yönetim Kurulu Başkanı

Yönetim Kurulu Başkanı

1967 Çimenceğiz doğumlu olan Sayın Kaya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünden 1989 yılında mezun olmuş, Hacettepe Üniversitesi, iktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat alanında yüksek lisans yapmış (1996), Marmara Üniversitesi, Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nde Doktorasını tamamlamıştır (2013). Sayın Raci Kaya, 1990 – 2007 yılları arasında çeşitli bankalarda görev aldı. 2007 – 2014 yıllarında Aktif Yatırım Bankası A.Ş.’nde Genel Müdür Yardımcısı, 2015 – 2016 arasında Ziraat Katılım Bankası A.Ş.’nde Genel Müdür Yardımcısı, 2016 – 2018 yılları arasında T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda Müsteşar Yardımcısı Vekili ve Müsteşar Yardımcılığı görevlerini üstlendi. 2018 - 2019 arasında Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı, 2016 – 2018 Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Kasım 2018 – Kasım 2020 arasında IMF İcra Direktörlüğü’nde görev yaptı. Aralık 2016-2023 tarihleri arasında T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı görevini yapan Kaya, Kasım 2020’de Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Başkanlığı ile Ağustos 2023 tarihi İtibarıyla SGK Başkanı ve Yönetim Kurulu Başkanlık görevlerini yürütmektedir.

İbrahim Halil ÖztopGenel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi

1969 Viranşehir doğumlu olan Sayın Öztop, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun olmuş, Bilkent Üniversitesi’nde İşletme alanında yüksek lisans yapmıştır. Sayın İbrahim Halil Öztop, Türkiye Sınai Kalkınma Bankası A.Ş., Körfezbank A.Ş. ve Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş.’nde yatırım bankacılığı işkolunda üst düzey görevlerde bulunmuştur. Ağustos 2018 tarihinde Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nda Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine atanan Sayın Öztop, KOSGEB İcra Komitesi Üyesi ve TII – Turkish Investment Initiative Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Ekim 2021 itibarıyla da Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmiştir. Şubat 2021 tarihinden bu yana da Merkezi Kayıt Kuruluşu’nda Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Kalkınma Girişim Sermaye Portföy Yönetim A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Ömer KarademirYönetim Kurulu Başkan Vekili | Denetim Komitesi Üyesi

Yönetim Kurulu Başkan Vekili | Denetim Komitesi Üyesi

1982 Malatya doğumlu olan Sayın Karademir, 2006 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünden, 2015 yılında ise Carnegie Mellon Üniversitesi Kamu Yönetimi yüksek lisans bölümünden mezun olmuştur. Sayın Ömer Karademir, 2006 yılında Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Uzman Yardımcısı olarak göreve başlamıştır. 2009 yılından itibaren ise Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nde çeşitli birimlerde uzman olarak çalışmıştır. 2017-2020 yılları arasında Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’nde Daire Başkanlığı yapmıştır. 2020-2021 yılları arasında Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Finansmanı Genel Müdür Yardımcılığı görevine vekâleten atanmıştır. 2021-2022 yıllarında Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yapmıştır. 2021 yılı Aralık ayında Hazine ve Maliye Bakanlığı Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü görevine atanmıştır. 2022 yılında Türkiye Kalkınma Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği, 2023 yılı itibarıyla ise Yönetim Kurulu Başkan Vekili görevini sürdürmektedir.

Kerem DönmezBağımsız Yönetim Kurulu Üyesi | Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı | Denetim Komitesi Üyesi

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi | Kurumsal Yönetim Komitesi Başkanı | Denetim Komitesi Üyesi

1984 Kuyucak doğumlu olan Sayın Dönmez, 2007 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 2019 yılında Stanford Üniversitesi Uluslararası politika Yüksek Lisans (MBA) derecesi aldı. Çalışma hayatına 2013-2022 yılında T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığında Uzman/Daire Başkanı 2022/7-2022/11 yılında Genel Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunan Sayın Kerem Dönmez, halen T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığında Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdür olarak görevine devam etmektedir. Ağustos 2023 tarihinden itibaren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütmektedir.

Zekeriya ÇoştuYönetim Kurulu Üyesi | Kurumsal Yönetim Komitesi Başkan Vekili

Yönetim Kurulu Üyesi | Kurumsal Yönetim Komitesi Başkan Vekili

1985 İskilip doğumlu olan Sayın Çoştu, 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Sayın Zekeriya Çoştu, profesyonel çalışma hayatında Türk Hava Yolları ve TRT gibi kurumlarda ticari birim yöneticilikleri ve stratejik planlama danışmanlığı görevlerinde bulundu. 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda Proje Yönetim Ofisi Direktörü olarak görevlendirildi. Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında, Türkiye’de Ar-Ge ve yenilik faaliyetlerinin desteklenmesi ve teknoloji ekosisteminin geliştirilmesine yönelik süreç ve projelerde yer aldı. Milli Teknoloji Hamlesinin Bakanlık ve kamunun kurumsal yapılanmasında daha güçlü bir şekilde yer bulması amacıyla Nisan 2020‘de kurulan Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü’nün kurucu genel müdürlük vazifesini üstlendi. Bu görevi sürdürürken 22 Haziran 2023 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı olarak atandı. Ağustos 2023 tarihinden itibaren ise Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir.

Zeynep BoğaBağımsız Yönetim Kurulu Üyesi | Ücretlendirme Komitesi Başkanı | Denetim Komitesi Başkan Vekili

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi | Ücretlendirme Komitesi Başkanı | Denetim Komitesi Başkan Vekili

1982 Fethiye doğumlu olan Sayın Boğa, 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 2012 yılında ABD’de UC Berkeley’den İşletme Yüksek Lisans (MBA) derecesi aldı. Sayın Zeynep Boğa, çalışma hayatına 2004 yılında T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdürlüğü Uluslararası Sermaye Piyasaları Dairesinde başladı. 2014-2019 yılları arasında Uluslararası Sermaye Piyasaları Daire Başkanlığı görevini yürüttü. 2019 yılında yine Bakanlık nezdinde İstanbul’da kurulan Borçlanma Genel Müdürlüğü bünyesinde Uluslararası Sermaye Piyasalarından sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. Görevi süresince kamu finansmanını sağlamak adına çeşitli piyasalarda döviz cinsinden tahvil / sukuk ihracı yoluyla finansman işlemlerini, ülke adına uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarıyla ilişkileri ve uluslararası portföy yatırımcılarıyla ilişkileri yönetmiştir. Bu dönemde Türkiye Dış Borçlanma Ofisi; Global Capital, International Finance Review, Euromoney, EMEA Finance gibi küresel finans dergilerinin ‘Gelişmekte Olan Ülkeler En İyi Borçlanma Ofisi’ ödüllerine layık görülmüştür. Benzer dergiler tarafından ayrıca ‘Gelişmekte Olan Ülkeler En Etkili Borçlanma Ofisi Yöneticisi’ seçilmiş bulunan Sayın Zeynep Boğa halen T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığında Borçlanma Genel Müdür Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. Ağustos 2023 tarihinden itibaren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütmektedir.

Erdal ErdemBağımsız Yönetim Kurulu Üyesi I Ücretlendirme Komitesi Üyesi | Denetim Komitesi Başkanı

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi I Ücretlendirme Komitesi Üyesi | Denetim Komitesi Başkanı

1971 Çankırı doğumlu olan Sayın Erdem, Afyon Kocatepe Üniversitesi Maliye Bölümünden 1993 yılında mezun olmuş, Beykent Üniversitesinde yüksek lisans yapmıştır. 1995-1996 yılları arasında Faisal Finans Kurumunda iş hayatına başlayan Sayın Erdal Erdem, 1996-2011 yılları arasında katılım bankacılığı sektöründe Pazarlama Uzman Yrd., Proje Pazarlama Grup Müdürlüğü, Kredi Servis Müdürlüğü, Kredi İzleme, Hukuk Müşavirliği, Kredi Değerlendirme Birimlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulunmuştur. 2012-2014 yılları arasında T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Kredi Komitesi Üyelikleri yanı sıra Ziraat Leasing A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Ziraat Bankası Moscow Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulunmuştur. 2014-2017 Yılları arasında Halk Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Genel Müdür Yardımcılığı, Finansal Yönetim ve Planlama Genel Müdür Yardımcılığı, Vekâleten İnsan Kaynakları ve Kalite Organizasyon Genel Müdür Yardımcılığı yanı sıra Halk Faktoring A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Halk Bankası Sırbistan Yönetim Kurulu Üyeliklerini yürütmüştür. 2017-2020 yılları arasında Şekerbank KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük görevlerini yürütmüştür. 2020 Temmuz ayından tarihinden itibaren Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yürütmektedir. Kasım 2020-2022 tarihleri arasında Karabük Demir Çelik sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkan Vekili olarak görev yapmıştır. 2022-2024 tarihleri arasında Kredi Garanti Fonu Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapmıştır.