Güvenlik Bilgilendirme Metni

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemlerinde farklı birçok yöntem kullanılmaktadır. Dolandırıcılık teşebbüsüne maruz kalmanız durumunda farkındalık sağlayabilmeniz maksadıyla aşağıda yer alan bilgileri okumanızı önemle tavsiye etmekteyiz.

Genel Uyarılar

Adres çubuğunda Bankamız resmi ve güncel adresi olarak www.kalkinma.com.tr doğru ve hatasız bir şekilde yazdığından emin olunuz.

Bilgisayar ve akıllı mobil cihazlarınızın (cep telefonu, tablet) işletim sistemlerini düzenli olarak güncelleyiniz. Cihazlarınızda bulunan internet tarayıcılarının en güncel sürümünü kullanınız. Böylece, olası güvenlik açıklarının önüne geçebilirsiniz.

Kişisel bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya tabletinize bilinmeyen kaynaklardan herhangi bir program yüklemeyiniz, kaynağını bilmediğiniz e-posta ve SMS ile gönderilen linkleri açmayınız.

Kişisel/kurumsal bilgilerinizi talep eden, e-postalarda yer alan bağlantılara kesinlikle tıklamayınız ve size ait bilgilerinizi paylaşmayınız.

Detay için tıklayınız.

Zararlı Yazılımlar

Her geçen gün gelişmekte olan teknoloji ile birlikte cep telefonları da zararlı yazılımların hedefi haline gelmiştir ve işletim sistemi fark etmeksizin, kötü amaçlı kişilerce ele geçirilmeye çalışılmaktadır.

  • Mobil cihazınızda yüklü durumdaki mobil uygulama marketlerinde (Google Play Store, Apple Store, Windows Store vb.) yer alan çoğu kötü amaçlı uygulama, zararlının kendisini değil, zararlıyı indirecek başka bir uygulamaya yönlendirme yapacak şekilde çalışır.
  • Mobil uygulama marketlerinden indirilebilecek zararlı uygulamalar genellikle Türkçe ve Numara Sorgulama, Döviz Alım-Satım-Çeviri, Gelir İdaresi Başkanlığı, Tapu Sorgulama, Araç Alım-Satım, Para Muhasebesi, Sanal Cüzdan, HGS/OGS sorgulama/yükleme, Akbil sorgulama gibi isimleri ve finansal kategorileri veya dini temalı uygulamaları taklit etmektedir.
  • Zararlı yazılımlar, gönderilen kötü amaçlı SMS’ler ve e-postalar üzerinden yayılabilmektedir.

Nasıl Daha Güvende Olabilirsiniz?

  • Alternatif uygulama marketlerinde veya bilinmeyen kaynaklarda çoğunlukla güvenlik sistemleri veya kontrolleri mevcut olmayabilmektedir. Bu nedenle, mobil uygulama indirmek için daima resmi uygulama marketlerini kullanınız. Resmi uygulama marketleri dışındaki ortamlardan mobil uygulama kesinlikle indirmeyiniz..
  • Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veya tanıdığınız kişilerden şüpheli olduğunu düşündüğünüz başlıklarla tarafınıza ulaşan SMS, WhatsApp, e-posta vb. iletilerindeki bağlantılara tıklamayınız.
  • Bankacılık işlemi gerçekleştirdiğiniz kişisel ya da iş mobil cihazınız, tabletiniz, masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda anti virüs programı bulunduğundan ve programın sürümünün güncel olduğundan emin olunuz.

Sahte Hesaplara ve Reklamlara Dikkat Ediniz

Sosyal medya ve her türlü iletişim platformu üzerinden Bankamıza ait unvan ve logo kullanılarak düzenlenen sahte kampanyaları göz ardı ediniz. Reklam bağlantılarına kesinlikle tıklamayınız ve bu bağlantılar aracılığıyla herhangi bir bilginizi kesinlikle paylaşmayınız. Kötü amaçlı kişiler kart bilgileriniz, kimlik bilgileriniz, internet/mobil bankacılık kullanıcı adı ve şifreniz, cep telefonunuza gönderilen tek seferlik SMS işlem onay şifreniz gibi size özel bilgileri elde etmek için pek çok türde sahtecilik ve dolandırıcılık teşebbüsünde bulunacaktır. Hiçbir koşul ve durumda, müşterilerimizden sözlü veya yazılı olarak bu bilgiler talep edilmeyecektir.

Dolandırıcılık Aramaları

Kendilerini avukat, polis, savcı, bankacı olarak tanıtan veya sosyal medya/e-posta üzerinden arkadaşınız ya da ticaret yaptığınız şirket gibi davranan (hesabı ele geçirilen arkadaşlarınız veya iş ortaklarınız gibi davranan kötü amaçlı kişiler) dolandırıcılar olabilir. Bu kişilerin amacı size ait elektronik bankacılık şifrelerinizi, kimlik bilgilerinizi ya da erişim bilgilerinizi ele geçirerek dolandırıcılık faaliyetleri yürütmektir.

Şifre ve bilgi güvenliğiniz için; sizi arayan ve bilgilerinizi paylaşmanızı isteyen kişilere cevap vermemenizi önemle rica ederiz.

SIM Kart Dolandırıcılığı

Mobil cihazınızın ya da SIM kartınınız çalınması veya kaybolması halinde en kısa sürede Bankamıza bildirimde bulununuz. Cihazınızı başkasına devretmeden önce içerisindeki bankacılık uygulamalarını sildiğinizden ve elektronik bankacılık oturum açma bilgilerinizi kaldırdığınızdan emin olunuz. Telefon numaranızı değiştirmeniz halinde, elektronik bankacılık tarafında kayıtlı telefon bilginizi güncellemeyi unutmayınız.