Güvenlik Bilgilendirme Metni

Güvenlik Bilgilendirme Metni

Müşteri hesabınız bulunuyorsa;
https://online.kalkinma.com.tr/ adresinden bilgilerinizi girerek işlemlerinizi yürütebilirsiniz.

Müşteri hesabınız bulunmuyorsa;
https://kredi.kalkinma.com.tr/ adresinden gerekli bilgi ve belgeleri doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Bankamızda kayıtlı bilgilerinizin güvenilir bir şekilde muhafaza edilmesi için gerekli azami önlemleri almaya çalışmakta ve yaptığı hatırlatmalar ile müşterilerimize sorumluluklarını bildirmektedir.

İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılık işlemlerinde birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Dolandırıcılık teşebbüsüne maruz kalmanız durumunda farkındalık sağlayabilmeniz amacıyla aşağıda yer alan bilgileri okumanızı önemle rica ederiz.

Genel Uyarılar

  • İnternet tarayıcınızın adres çubuğunda/sekmesinde Bankamız resmi ve güncel adresi olarak https://www.kalkinma.com.tr doğru ve hatasız bir şekilde yazdığından emin olun.
  • Bilgisayar ve mobil cihazlarınızın (cep telefonu, tablet vb.) işletim sistemlerini düzenli olarak güncelleyiniz. Cihazlarınızda bulunan internet tarayıcılarının en güncel sürümünü kullanın. Böylece, olası güvenlik açıklarının önüne geçebilirsiniz.
  • Kişisel bilgisayarınız, akıllı telefonunuz veya tabletinize bilinmeyen kaynaklardan herhangi bir program yüklemeyin, kaynağını bilmediğiniz e-posta ve SMS ile gönderilen linkleri açmayın.
  • Kişisel/kurumsal bilgilerinizi talep eden, e-postalarda yer alan bağlantılara kesinlikle tıklamayın ve size ait bilgilerinizi paylaşmayın.
  • Bilgisayar ve akıllı mobil cihazlarınızın (cep telefonu, tablet) işletim sistemlerini her zaman güncel tutunuz. Cihazlarınızda bulunan internet tarayıcılarının en güncel sürümünü kullanın. Böylelikle, işletim sistemi ve internet tarayıcı yazılımından kaynaklanabilecek olası güvenlik açıklarının önüne geçebilirsiniz.
  • Bilgisayar ve akıllı mobil cihazlarınıza (cep telefonu, tablet) bilinmeyen veya güvenli olmayan kaynaklardan herhangi bir program yüklemeyiniz, kaynağını tanımadığınız e-posta ve SMS ile gönderilen linkleri açmayın.
  • Bankamıza ait online kanallardaki oturumunuzu sonlandırarak güvenli çıkış yapmak için, oturumu kapatmayı unutmayın.
  • Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın temel düzeyde güvenliğini sağlamak amacıyla antivirüs uygulaması kullanın.
  • Bankamız sistemlerinde gerçekleştirdiğiniz işlemler ile ilgili dolandırıcılık süphesi oluşan durumlarda, ivedilikle Bankamız web sitesinde yer alan "Bize Ulaşın" sayfasından iletişime geçmenizi ve bilinen dolandırıcılık yöntemlerine ilişkin Bankamız tarafından belirtilen önlemlere ve duyurulara dikkat etmenizi önemle rica ederiz.

Sosyal Mühendislik

Kişilerin, dolandırıcılar tarafından bilgilerinin çalınması ya da istedikleri işlemlerin yapılmasını sağlamak amacıyla taklit etme (avukat, polis, asker, savcı, bankacı vb.), etkileme (kampanya, aidat iadesi, acil durum, promosyon vb.) ve ikna etme kabiliyetleri kullanılarak mağdur edilmeye çalışılmasıdır.

E-posta Dolandırıcılığı

Tanıdığınız veya tanımadığınız bir kişi, kurumdan ya da kuruluştan tarafınıza gönderilerek, genel veya adınıza hitaben hazırlanmış oltalama e-postaları aracılığıyla kötü amaçlı kişilerin kimlik bilgilerinizin çalınması ya da kendi istediklerinin yaptırılmaya çalışılmasıdır.

Zararlı Yazılım Dolandırıcılığı

Her geçen gün gelişmekte olan teknoloji ile birlikte bilgisayarlar ve mobil cihazların işletim sistemi fark etmeksizin, kötü amaçlı kişilerce zarar verilmeye ya da ele geçirilmeye çalışılmasıdır.

Sosyal Medya Dolandırıcılığı

Kötü amaçlı kişilerce sosyal medya ve her türlü iletişim platformu kullanılarak düzenlenen sahte kampanyalar, sahte veya ele geçirilmiş gerçek hesaplar ile kişilerin mağdur edilmeye çalışılmasıdır.

SMS–SIM Kart Dolandırıcılığı

Kişilerin mobil cihazlarının veya SIM kartlarının çalınması, kopyalanması ya da kötü amaçlı kişilerce iletilen SMS aracılığıyla mağdur edilmeye çalışılmasıdır.

Güçlü Şifre ve Şifre Alışkanlıkları

Bankamız sistemlerine ulaşırken kullanacağınız şifrelerin oluşturulmasına yönelik hususlara bu alandan erişebilirsiniz.

Tarayıcı Güvenliği

İnternette gezinirken kullanmakta olduğunuz internet tarayıcının güvenliğinin sağlanması amacıyla yardımcı bilgilere bu alandan erişebilirsiniz.

Kablosuz Ağlar

Kablosuz ağ güvenliğinize yönelik uyarı ve çeşitli önlemlere bu alandan erişebilirsiniz.

Güncel Tehditler

Güvenliğinizi sağlamak için faydalanabileceğiniz önemli güncel gelişmelere bu alandan erişebilirsiniz.