SMS-SIM

SMS – SIM Kart Dolandırıcılığı

Mobil cihazınızın ya da SIM kartınınız çalınması veya kaybolması halinde en kısa sürede Bankamıza bildirimde bulunun. Cihazınızı başkasına devretmeden önce içerisindeki bankacılık uygulamalarını sildiğinizden ve elektronik bankacılık oturum açma bilgilerinizi kaldırdığınızdan emin olun. Telefon numaranızı değiştirmeniz halinde, elektronik bankacılık tarafında kayıtlı telefon bilginizi güncellemeyi unutmayın.

Ayrıca farklı bir yöntem olarak SMS ile yapılabilecek dolandırıcılıklar için tanımadığınız numaralardan gelen kısa mesajlara şüpheyle yaklaşın ve içeriğinde yer alan genelde zararlı olabilecek kısaltılmış bağlantıları açmayın.

  • Bu tür şüpheli SMS’lerin içeriğinde gelen bağlantılara tıklayarak eriştiğiniz sayfalarda kişisel bilgilerinizi, şifrenizi, kart numaralarınızı ya da kart şifrelerinizi girmeyin.
  • İletilen SMS içindeki bağlantının, kullandığınız telefonun mobil market uygulamasına yönlenmesi halinde indirilmeye çalışılan uygulamayı kontrol edin. Bu türde bir indirme sağladıysanız, telefonunuzu ivedilikle fabrika ayarlarına döndürün. Bu tarz zararlı uygulamalar arka planda çalışarak kimlik veya finansal uygulama bilgilerinizi erişerek dolandırıcılık işlemlerine aracılık edebilir.
  • İletilen SMS’in sizden «Yanıtla» yöntemiyle bilgi talep etmesi halinde, kesinlikle bu yazışmaya geri dönüş sağlamayın.