Tarayıcı Güvenliği

Tarayıcı Güvenliği ve Güvenlik Sertifikaları Kontrolü

Bir internet arama motorunda aratacağınız web sitesi, arama motorunda alt sıralarda olabilir ve kötü amaçlı web siteleri, kendilerini üst sıralara reklam vererek taşıyabilir. Bu durumda bilinçsiz bir kullanıcı sahte web sitesine yönlendirilebilir.

İnternet güvenliğinde öncelikli olarak aşağıdaki hususlara dikkat etmek son derece önemlidir;

  • Tuzak web sitelerine ve sosyal medyada bulunan sahte bağlantılara dikkat etmek.
  • Güvenli olmayan web sitelerini ziyaret etmemek.
  • Uğradığınız her web sitesine e-posta adresinizi, telefon numaranızı vermemek.
  • Sahte indirme ve video oynatma butonlarına tıklamamak.
  • www.xn-- ile başlayan isme sahip web sitelerine dikkat etmek.

Bankamızın internet adresine arama motorlarından değil, mutlaka tarayıcınızın adres çubuğu kısmına “https://www.kalkinma.com.tr/” yazarak erişim sağlayınız. İnternet şube adresinin “https://online.kalkinma.com.tr/" olmasına dikkat ediniz.

Kalkınma Yatırım Bankası SSL Güvenlik Sertifikası, ağ üzerindeki bilgi transferi sırasında güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla kullanılan bir protokoldür. SSL sertifikalı bir adres ile yapılan bilgi alışverişi sayesinde bilgi, gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Bu sayede bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunabilmektedir.

Güvenliğiniz için Bankamız internet sayfalarında; "GlobalSign RSA OV SSL" sertifikaları kullanılmaktadır. Tarayıcınızdaki adres çubuğunuza Bankamız adresini yazdığınızda, genellikle (tarayıcı çeşidine göre değişebilir) sitemizin önünde yer alan kilit simgesine tıklayarak, güvenilir bir site olduğuna ilişkin sertifika detaylarına ulaşabilirsiniz.

Eğer güncel bir tarayıcıya sahip iseniz, sitenin sahte bir site olduğuna dair ibare tarayıcı tarafından yapılacak uyarı ile belirtilir veya yine adres satırında yer alan ünlem simgesine (tarayıcı çeşidine göre değişebilir) tıklayarak uyarıyı görebilirsiniz.

Bu nedenle Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari vb. güncel tarayıcıları kullanmanızı ve belirli aralıklarla firma resmi sitelerinden tarayıcılarınızı ücretsiz olarak güncellemenizi ya da tarayıcı özelliklerinden otomatik güncelleme özelliğinin açık tutularak versiyonunuzu güncel tutmanızı önermekteyiz.

Bankamız, işlem güvenliğine yönelik oluşabilecek risklerin önlenmesi amacıyla, belirttiğimiz sertifika barındırmaya yönelik iyi uygulamaları güvenlik prensibi olarak benimsemiştir.