Zararlı Yazılım

Zararlı Yazılım Dolandırıcılığı

Akıllı mobil cihazınızda yüklü durumdaki mobil uygulama marketlerinde (Google Play Store, Apple Store, Windows Store vb.) yer alan çoğu kötü amaçlı uygulama, zararlının kendisini değil, zararlıyı indirecek başka bir uygulamaya yönlendirme yapacak şekilde çalışır.

Mobil uygulama marketlerinden indirilebilecek zararlı uygulamalar çoğunlukla Türkçe olup, içerisinde Numara Sorgulama, Döviz Alım-Satım-Çeviri, Gelir İdaresi Başkanlığı, Tapu Sorgulama, Araç Alım-Satım, Para Muhasebesi, Sanal Cüzdan, HGS/OGS sorgulama/yükleme, Akbil sorgulama gibi isimleri ve finansal kategorileri veya dini temalı uygulamaları taklit etmektedir.

Zararlı yazılımlar, gönderilen kötü amaçlı SMS’ler ve e-postalar üzerinden yayılabilmektedir.

Bu kapsamda;

  • Alternatif/resmi olmayan uygulama marketlerinde veya bilinmeyen kaynaklarda çoğunlukla güvenlik sistemleri veya kontrolleri mevcut olmamaktadır. Bu nedenle, mobil uygulama indirmek için daima resmi uygulama marketlerini kullanınız. Resmi uygulama marketleri dışındaki ortamlardan mobil uygulama kesinlikle indirmeyin.
  • Bilmediğiniz kaynaklardan gönderilen veya tanıdığınız kişilerden şüpheli olduğunu düşündüğünüz başlıklarla tarafınıza ulaşan SMS, WhatsApp, e-posta vb. iletilerindeki bağlantılara tıklamayın.
  • Kişisel bilgilerinizi, şifreniz vb. hassas bilgileri kesinlikle bilgisayarınızda ve akıllı mobil cihazlarınızda açık bir şekilde saklamayınız. Kimliğiniz son derece önemli ve size özel bir belgedir. Bu nedenle kimlik, ehliyet, pasaport gibi kişisel belgelerinizin taranmış görüntüsünü bilgisayarınızda saklamayın.
  • Bankacılık işlemi gerçekleştirdiğiniz kişisel ya da iş akıllı mobil cihazlarınız, masaüstü veya dizüstü bilgisayarınızda anti virüs programı bulunduğundan ve programın sürümünün güncel olduğundan emin olun.