E-Posta

E-posta Dolandırıcılığı

Günlük haberleşmelerimizde sıkılıkla kullandığınız e-postalar kötü amaçlı kişilerin eline çeşitli yöntemlerle geçebilmektedir. Sosyal mühendislik ile sizlerden bilgi toplayan veya herhangi bir yöntemle bilgilerinize erişen saldırganlar size zararlı içerikli e-postalar ileterek erişim bilgileri, finansal bilgileriniz gibi bilgileri edinebilirler ve kullanmakta olduğunuz cihaza zararlı yazılım bulaştırabilirler. E-posta dolandırıcılığına karşı alınacak önlemler hususunda asgari olarak aşağıda yer alan konulara dikkat edilmesini önemle rica ederiz.

Bu kapsamda;

  • Şüpheli veya beklemediğiniz / bilinmeyen kaynaklardan gönderilen e-postalara çok dikkat edin, mümkünse açmayın.
  • E-posta içerisinde yer alan, kaynağına güvenmediğiniz veya şüpheli bulduğunuz bağlantı ve ekleri kesinlikle açmayın.
  • E-postalarınızı güvenmediğiniz veya ortak kullanılan cihazlarda açmayın. Zaruriyet sebebiyle güvenmediğiniz cihazlarda oturum açmanız durumunda, şifrenizi asla kaydetmeyiniz ve oturumu kapat seçeneği ile güvenli çıkış yapın.
  • E-postanız için kullanmakta olduğunuz şifrenizi belirli periyotlarla değiştiriniz ve aynı şifreyi farklı platformlarda kullanmayın.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası tarafından gönderilmiş gibi gösterilen, dolandırıcılık amaçlı e-postalara kesinlikle yanıt verilmemesini, bu tür e-postalarda yer alabilen resmi olmayan linklere tıklayarak Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’na ait web sitelerine ulaşılmaya çalışılmamasını önemle rica ederiz.